Časté otázky

Pro koho jsou kurzy meditace vhodné?

Meditační kurzy jsou vhodné pro všechny bez rozdílu. Nezáleží na tom, z jakého prostředí pocházíte. Nezáleží na vašem věku či v jaké životní etapě se nacházíte. Nezáleží ani na Vašem filozofickém náhledu na svět či náboženském pozadí. Důležité je, že jste otevření naučit se něčemu novému a chcete pečovat o svoji mysli a vnitřní nastavení. 

Jsou nějaké kontraindikace k účasti na tréninku?

Mezi běžné kontraindikace patří:

  • akutní závislost na drogách či alkoholu
  • akutní fáze psychického onemocnění
  • silné sebevražedné či sebepoškozující sklony
Jaká je struktura tréninku?

Struktura základního tréninku je u jednotlivých setkání podobná. Nejprve si najdeme chvilku na zklidnění, poté budeme (v míře podle svých osobních preferencí) sdílet svoje zkušenosti s úkoly a vyjasníme vzniklé otázky a nejasnosti. Poté se podíváme na teoretické informace a vyzkoušíme různé meditační techniky. Nakonec se podíváme na zadání drobných domácích úkolů.

Poměr jednotlivých částí se bude přirozeně vyvíjet. Zatímco na začátku se budeme zaměřovat víc na teorii, ke konci bude převládat čas strávený s meditací.

 

Jak se na trénink připravit?

Protože tréninky pořádáme většinou online, je třeba mít stabilní internetové připojení a zařízení ideálně s mikrofonem a kamerou. K samotnému setkání si najděte pokud možno klidný prostor, kde nebudete během setkání rušeni. Někteří účastníci  během hezkého počasí absolvují setkání i z pohodlí svojí zahrádky. Zároveň je dobré zajistit si vhodné sezení (pokud možno židle a ne měkké křeslo či gauč), pohodlné oblečení a pití po dobu kurzu.

Dále je dobré počítat s tím, že nestačí pouze absolvovat setkání. Během každého setkání dostanete instrukce k jednotlivým technikám, které poté budete během týdne samostatně praktikovat. Bez toho nebudete mít z tréninku potřebný užitek.

Co když nemám dostatek času?

Většina účastníků tréninků se potýká s nedostatkem času. Výhoda meditace je, že ji lze mnohdy propojit s běžnými aktivitami, jako je chůze či rutinní práce. Nicméně abyste měli z tréninku užitek, je třeba počítat s tím, že si ve svém každodenním programu budete muset najít 5-20 minut času. Do svého psychického zdraví je třeba investovat, nicméně nejedná se o časovou náročnost, která by nešla zvládnout. Možným strategiím, jak zapojit meditace do svého rozvrhu, se lze věnovat během tréninků.

Co když setkání zmeškám?

Pokud nestihnete setkání, nic se neděje. Budete mít k dispozici záznam. Záznam bude možné shlédnout pouze online bez možnosti stažení, abychom zajistili ochranu soukromí účastníků. Záznam bude k dispozici pouze několik dní, poté bude smazán. 

Určitě je vhodné snažit se, abyste setkání vynechali výjimečně.

Neumím příliš pracovat s počítačem, zvládnu to?

Pokud si dokážete na počítači přečíst zprávy či odeslat email, vaše znalosti práce s počítačem jsou dostatečné. K připojení budeme používat Zoom, který je nejoblíbnejší platformou pro online setkávání. Před zahájením kurzu získáte podrobný návod, jak se Zoomem pracovat. Pokud si nejste jistí, že to i tak zvládnete, budeme vám během setkání i po technické stránce maximálně nápomocní.